USA Softball of Metro Detroit Recognized Umpires

Medals Memberships will be awarded to: Ed Abbott, Katie Haydett, Burt Hurshe, Ray Lemanski and Brandon Szachta.

USA Softball of Metro Detroit Umpire Plaques will be presented to: Fred Salmu, Alan Suchy, Ron Respondek, Sheryl Frederiksen, Lenny Kersten and others who will be recognized by their assignor for their contribution to our umpire program.

Bill Blickensdorf, Pete Condino, Thomas Donovan, Don Gillette and Brandon Pappas have earned membership in the National Indicator Fraternity and they will receive an NIF Trophy.

Service Pins will be given to: Jason Clark, Jim Niemiec, Stephanie Perrie and Jim Tiede in recognition of their years as a NIF member and a registered ASA umpire.

 

Click here for the full article on the awards winners

Congratulations to all of you for this well deserved honor!!!

ISF Umpires (Certified to Umpire International Competition)
Michael Barel Slow Pitch 1996
Michael DeLeo Slow Pitch 1996
Harold "Ted" Younce Slow Pitch 1999
Doug Zimmerman Slow Pitch 2000
ASA Elite Umpires
Michael Barel
Sterling Heights
Slow Pitch
Sean Barel
Sterling Heights
Slow Pitch
Dan Daldine
Sterling Heights
Slow Pitch
Michael DeLeo
AuGres
Slow Pitch
Robert Lawson
New Hudson
Fast Pitch
Michael Scharf
Clinton Township
Slow Pitch
Harold "Ted" Younce
Chesterfield
Slow Pitch
Doug Zimmerman
Brighton
Fast Pitch
National Indicator Fraternity (Umpired 3 National Tournaments)
Robert Allen
1993
Bernadette Aaron 2016
Michael Barel
1992
Sean Barel
1998
Bill Blickerstaff 2015
Bob Chant
2005
Jason Clark 2014
Arthur Collyer
2000
Pete Condino 2015
Dan Daldine
1996
Gillie David
1997
Michael DeLeo
1990
Thomas Donovan 2015
Marc Drouillard
1999
Rick Fields 2011
Tom Fitzsimmons
1995
Doug Flees
1999
Bill Geatches
2002
Don Gillette 2015
Arnie Gray 2008
David Jakubowski 2011
John Jonassen 2009
Robert Kaump Sr.
1991
Larry Klimek 2012
Clark Lawrence 2011
Robert Lawson
2000
Chuck Lebert
1995
Michael Luttenberger
1996
Thomas Mallon
2002
Jim Niemiec 2014
Brandon Pappas 2015
Stephanie Perrie 2014
Michael Scharf
1993
Rodney Stachurski 2012
Craig Thomson
1992
Jim Tiede 2014
Dennis Troshak
2005
Harold "Ted" Younce
1993
Doug Zimmerman
1992
Emeritus Members of the MDASA Umpire Staff
Michael DeLeo Past MDASA UIC and Metro Detroit Hall of Fame Inductee
George Gillies Past MDASA UIC and Metro Detroit Hall of Fame Inductee
Al Hortop Past MDASA Staff Member and Metro Detroit Hall of Fame Inductee
Don Stuckey Past MDASA Staff Member and Metro Detroit Hall of Fame Inductee
Craig Thomson Past MDASA Staff Member
Medals Program Members
Abbate Jack Sterling Heights Gold
Adams
Eric Westland

Gold

Allen Bob Westland Gold
Barel Michael Sterling Heights Gold
Barel Sean Sterling Heights Gold
Bemis Curt Royal Oak Gold
Biggerstaff Pat Detroit Gold
Collyer Arthur Wayne Gold
Condino Pete Clinton Twp.

Gold

Cook Gary Rochester Gold
Daldine Dan Sterling Heights Gold
David Gillie Waterford Gold
Donovan Thomas Farmington Gold
Drouillard Marc Mount Clemens Gold
Fitzsimmons Tom Livonia Gold
Flees Doug Milford Gold
Fox Larry West Bloomfield Gold
France Barbara Brighton Gold
Gaza Michael Garden City Gold
Geatches Bill Clinton Township Gold
Gray Arnie Sterling Heights Gold
Hortop Allen Imlay City Gold
Hoskins Jack New Hudson Gold
Lawrence Clark Northville Gold
Lawson Robert New Hudson Gold
Lebert Chuck Southfield Gold
Luttenberger Michael Rochester Hills Gold
Mallon Thomas Westland Gold
Opalach Arthur Livonia Gold
Petro Joe Novi Gold
Powell Don Clarkston Gold
Reiser Jerry Ferndale Gold
Robitaille David Livonia Gold
Rudick Don West Bloomfield Gold
Scharf Michael Clinton Township Gold
Segal Mike Dearborn Heights Gold
Steiner Thomas Chesterfield Gold
Stuckey Donald Warren Gold
Sullivan Bobby Wayne Gold
Syzdek Mark Washington Gold
Terry John Hartland Gold
Thomson Craig Clinton Township Gold
Troshak Dennis Howell Gold
Younce Harold "Ted" Chesterfield Gold
Zimmerman Douglas Brighton Gold
Brown Tim Rochester Hills Silver
Bryant Tim Royal Oak Silver
Comilla Peter Shelby Township Silver
Grant Larry Wixom Silver
Killingbeck Chuck Garden City Silver
Krause Joseph Chesterfield Silver
Schima Donald Shelby Township Silver
Sharrard Steve Waterford Silver
Weaver Chris Macomb Silver
Bertin Ken West Bloomfield Bronze
Blickensdorf Bill Sterling Heights Bronze
Chant Robert Waterford Bronze
Hackel William Clinton Twp. Bronze
Jakob Candace Taylor Bronze
Jonassen John St. Clair Shores Bronze
McNally John Canton Bronze
O'Brien James Wixom Bronze
Opalewski Jeff Roseville Bronze
Perkins Gerald Waterford Bronze
Ridgeway Peggy Royal Oak Bronze
Samuel Claude Shelby Twp. Bronze
Scurlock Paul Sterling Heights Bronze
Walker Kerry Detroit Bronze
Aaron Bernadette Auburn Hills Blue
Barnes Stephen Commerce Twp. Blue
Butler Bill Oxford Blue
Christian Steve Waterford Blue
Davis Donald Commerce Twp. Blue
Fields Rick Centerline Blue
Gray Scott Livonia Blue
Grens Katherine South Lyon Blue
Hunkele Paul Sterling Heights Blue
Jentzen James Garden City Blue
Kidd Richard Waterford Blue
Klimek Larry Grosse Pte. Woods Blue
Kruemmer Susan Macomb Blue
Loop Robert Sterling Heights Blue
Myers Chris Toledo, OH Blue
Pelyak Matthew Sterling Heights Blue
Regulski John Livonia Blue
Soresi Mario Roseville Blue
Sumner Tom Canton Blue
Thilman Joe Troy Blue
Wise Kelvin West Bloomfield Blue

USA Metro Detroit Primary

USA Softball of Metro Detroit

social facebook box blue 32     social twitter box blue 32     

USA Softball
social facebook box blue 32     social twitter box blue 32

instagram

 

 USASOFTBALL
 
 

registerASA